Aktualności z życia ITS

Uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka – zmiany w programie spotkań Instytutu Trójcy Świętej

W sobotę 26 kwietnia o godz. 10:00 rozpoczną się Uroczystości Pogrzebowe Papieża Franciszka. Cały Świat w skupieniu i modlitwie złoży dziękczynienie Bogu za ten niezwykły Pontyfikat. W tym czasie Instytut Trójcy Świętej wraz z wszystkimi studentami pragnie pozostać w modlitwie i dziękczynieniu. Każdy w swoim sercu i zapewne przed ekranami różnych nośników informacyjnych. Z tego względu przekładamy sobotnie wykłady na inny termin.
Chcemy jednak spotkać się tego dnia, aby we wspólnocie powierzać Franciszka Jezusowi Miłosiernemu. Ten dzień to Wigilia Święta Miłosierdzia Bożego.
Zapraszamy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży na Mszę Świętą w intencji Papieża o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. O godz. 19.30 będziemy uczestniczyć w wielkim widowisku teatralnym zatytułowanym „Z Miłości i dla Miłości” w wykonaniu Grupy Teatralnej Dolina Miłosierdzia.
Ruch Gloriosa Trinità oraz Instytut Trójcy Świętej pozostają w Komunii Serc z całym Kościołem w tej Godzinie Miłosierdzia, Godzinie zesłania Ducha Świętego na Świat. Wykłady księdza doktora Waldemara Świątkowskiego zostaną zrealizowane podczas kolejnych spotkań ITS.

22.04.2025

Marcowe spotkanie Instytutu Trójcy Świętej

15 marca 2025 r. w Instytucie Trójcy Świętej w Łomży odbyły się kolejne wykłady na temat „Ekumenizm Drogą Komunii Chrześcijan”, które wygłosił ks. dr Andrzej Choromański.

Ks. dr Andrzej Choromański pracuje w Dykasterii Popierania Jedności Chrześcijan i jest wykładowcą na Uniwersytecie św. Tomasza – Angelicum.

Prelegent, głosząc tezy na temat ekumenizmu, odwoływał się do Pisma Świętego i do jedynej w historii Kościoła encykliki o działalności ekumenicznej: Ut unum sint Jana Pawła II. Wyjaśniał, co to jest ekumenizm, co znaczy jedność Kościoła, co to znaczy, że Kościół jest jeden, niepodzielny, a istnieją różne wyznania. Jak zrozumieć jedność w Kościele? Prowadzący wkłady podkreślił, że jedność nie oznacza jednolitości. Jedność polega na zachowaniu odrębności (bez rozdzielenia i bez pomieszania), aby tworzący Kościół byli wiarygodni, by świat uwierzył, że Chrystus założył jeden Kościół, który ma być tą wspólnotą Jego uczniów. Jedność nie dla jedności, ale dla wiarygodności. Wierzący muszą żyć w jedności na wzór jedności Trójcy Świętej, której znakiem jest Miłość. Ekumenizm jest drogą – razem iść, pracować i modlić się, tak by wypełniła się modlitwa Jezusa Chrystusa z wieczernika. Metaforą ekumenizmu jest obraz dwóch braci, którzy należą do różnych wyznań, ale kroczą razem; idąc razem, szukają oblicza tego samego Boga. Studenci I roku ITŚ mieli możliwość odkrywania Prawdy zapisanej w Piśmie Świętym, poszukiwania dobra – głównego sensu Ewangelii – skierowanej do wszystkich ludzi.  Najważniejszym, najpełniej oddającym jedność Kościoła jest Eucharystia. Tam, gdzie nie ma jedności, nie ma sprawowania Eucharystii. Ekumenizm nie może jednak poprzestać na samym dialogu. Aby móc przywrócić upragnioną jedność, konieczne jest coś więcej: prawdziwe nawrócenie ku Chrystusowi i ekumenizm serca. Nawrócenie konieczne jest zarówno ze strony braci odłączonych, jak i samych katolików. Brak jedności w Kościele jest przeszkodą w ewangelizacji.

Gościem specjalnym sobotnich wykładów był Pan Jarosław Rędziak – reżyser filmu dokumentalnego pt.,, Oblicze Jezusa”. Po emisji filmu reżyser opowiedział o swoim doświadczeniu pracy przy tym dokumencie oraz przedstawił zagadnienie roli obrazu w Nowej Ewangelizacji.

15.03.2025

Lutowe spotkanie Instytutu Trójcy Świętej

Ks. prof. Waldemar Chrostowski to najwybitniejszy biblista w Polsce, autor ponad  2 tysięcy publikacji naukowych i popularno-naukowych. Jest jedynym Polakiem – laureatem prestiżowej Nagrody Ratzingera i jedynym biblistą wśród laureatów tej nagrody.

15 lutego 2025 r. po raz szósty studenci pierwszego roku ITS spotkali się w Seminarium Duchownym w Łomży, by uczestniczyć w wykładach w ITS, tym razem prowadzonych przez  ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Dzieje Apostolskie Księga Kościoła na dzisiaj – to temat, nad którym pochylali się słuchacze ITS.  Czym powinien być Kościół? Tym pytaniem rozpoczął wykłady ksiądz. profesor i prowadził słuchaczy drogą św. Pawła, drogą pierwszych apostołów, odsłaniając głębię i istotę wiary chrześcijańskiej. Wiara chrześcijaństwa nie jest religią Księgi; jest wiarą w Osobę – podkreślał prelegent. Pismo Święte żyje wtedy, gdy prowadzi nas do Chrystusa. Jeśli ktoś nie jest wszczepiony w Kościół, inaczej rozumie Pismo Święte. Droga życia św. Pawła, jego misja ewangelizacyjna jest przykładem tego, ile może dokonać jeden człowiek, który jest zdecydowany, by cierpieć dla Ewangelii. Ewangelia jest taka sama, tylko co się stało z wyznawcami Chrystusa?

15.02.2025

Wiatry miłości - wydarzenie ewangelizacyjne Instytutu Trójcy Świętej

W piątek 14.02.2025 r. uczestniczyliśmy w evencie ewangelizacyjnym pod nazwą „Wiatry Miłości” w Centrum Kultury Katolickiej w Łomży. Tego właśnie wieczoru Bóg zaprosił nas na ucztę duchową. To wydarzenie składało się z trzech głównych punktów: koncert wybitnego 25-letniego skrzypka z Mediolanu Leonarda Moretti’ego (solo i z akompaniamentem pianina: Robert Kulesza – organista z łomżyńskiej katedry i Grzegorz Sekmistrz), świadectwo znanego aktora Adama Woronowicza oraz modlitwa Eleny słowem i pieśniami z akompaniamentem Grzegorza. Leonardo zagrał m.in.: Cantabile – N. Paganini, Ave Maria – Bach-Gounod, Love Theme – A. Morricone, Aria SC88 – G. Puccini.

14.02.2025

Styczniowe spotkanie Instytutu Trójcy Świętej

18 stycznia br. odbyła się kolejna sesja wykładów ITS. prelegent ks. Andrzej Święciński wygłosił wykład na temat: „Evangelii Nuntiandi i Christifideles laici: dwa skrzydła Nowej Ewangelizacji”. Nowa ewangelizacja powinna być oparta na dwóch skrzydłach – rozumu i wiary, tak jak głosi o tym nauczanie Kościoła, m.in: Paweł VI w adhortacji „Evangelii nuntiandium” (O ewangelizacji w świecie współczesnym 1975r.), w Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Christifideles Laici. O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie z 1988r. oraz papież Franciszek w adhortacji „Evangelii gaudium” (O głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie ogłoszona w 2013r.). Wykładowca postawił słuchającym pytania: Czy wierzysz w to, co głosisz? Czy żyjesz tym, co głosisz i czy głosisz to, czym żyjesz? Niewątpliwie są to pytania, które musi postawić sobie każdy ewangelizator naszych czasów. Ks. Świeciński zwrócił uwagę na potrzebę otwarcia się na działanie Ducha Świętego, na rolę, powołanie i misję świeckich w Kościele, na potrzebę doświadczenia spotkania z Bogiem, z którego rodzi się żywa wiara. To tylko niektóre ze słów pełnych mocy Ducha Świętego, które wypełniły serca słuchających.

18.01.2025

„Nawrócenie - czy to jest naprawdę możliwe?”

17 stycznia 2025r. w Centrum Kultury Katolickiej w Łomży odbyło się otwarte wydarzenia kulturalno-ewangelizacyjne (zgromadziło około 500 osób). Główne punkty programu to: wystąpienie wyjątkowego gościa, włoskiego aktora Pietro Sarubbiego i wystąpienie ks. prof. Witolda Kaweckiego. Całość prezentacji była przeplatana pięknymi pieśniami naszej siostry z Mediolanu Eleny Pecori Giraldi (ze śpiewem po włosku i po polsku) z akompaniamentem artysty muzyka z Łomży Grzegorza Sekmistrza. Pietro Sarubbi grał w filmie „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona, gdzie wcielił się w Barabasza. Rola ta zmieniła całkowicie jego życie – z niewierzącego stał się człowiekiem głębokiej wiary i ewangelizatorem. W czasie nagrywania filmu „Pasja” nawróciło się 7 aktorów. Pietro opowiadał również ciekawostki związane z filmem, jego kontakty z reżyserem; momenty życia przed kręceniem filmu, w czasie nagrań i po ich zakończeniu. Mówił, że przełomowym momentem w jego życiu było dotknięcie Boga – w jednej chwili – w spojrzeniu Jezusa, tj. aktora Jima Caviezela na planie filmowym. To spojrzenie Jezusa zatrzymało Pietra; nie mógł przez minutę oderwać od niego wzroku. Pietro powiedział: „Było to moje spotkanie z Bogiem. To spojrzenie kompletnie zmieniło moje życie. Dlatego rozpoznaję w tym świecie towarzyszenie Chrystusa m.in. poprzez osobę ks. Andrzeja, poprzez dar przyjaźni, której doświadczam pośród was. Dlatego zachęcam, postarajcie się w oczach ludzi odszukać spojrzenia Boga i Jego obecność”. Po głównym wystąpieniu aktor odpowiadał na zadawane mu pytania.
Kolejnym gościem był ks. prof. Witold Kawecki – wykładowca ITS, prof. teologii kultury i mediów, kierownik Katedry Komunikacji Kulturowej i Artystycznej UKSW. Po wstępnej prezentacji swojej nowowydanej książki pt. „Jezus. Tajemnica odkupienia”, ks. Kawecki, skierował uwagę słuchaczy na Pasję Mela Gibsona, na Pasję Jezusa, uwypuklając rolę obrazu i słowa w świecie i w filmie. Jak przyznał, sam film oglądał kilka razy, a Mela Gibsona bardzo wysoko ceni jako aktora i reżysera. Zdaniem Księdza profesora film Pasja przedstawia 12 ostatnich godzin Pana Jezusa widziane oczami Maryi. Dzieło to skłania odbiorcę do refleksji, do posatwienia sobie pytań egzystencjalnych, ponieważ zarówno w czasie nagrywania filmu i w samym jego odbiorze można zauważyć żywą obecność Boga.
Po zakończeniu spotkania Pietro Sarubbi, ks. bp Tadeusz i ks. Andrzej przeszli do auli WSD w Łomży, gdzie zgromadzili się członkowie GT, aby móc oglądać event na ekranie. Pietro Sarubbi i tu podzielił się wspomnieniami z gry w filmie Pasja.

To pierwsze tego rodzaju wydarzenie ewangelizacyjne zorganizowane przez Instytut Trójcy Świętej w Łomży i Gloriosa Trinità!

17.01.2025

Grudniowe spotkanie Instytutu Trójcy Świętej

14 grudnia br. odbyła się kolejna sesja wykładów ITS. Wykłady poprowadził ks. dr Jacek Czaplicki. Temat wykładów to: ,,Skąd się wzięły Ruchy Katolickie? Wybrane aspekty teologii ewangelizacji. Czym jest Synodalność?" Słuchacze otrzymali fundamentalną wiedzę na temat funkcjonowania ruchów i stowarzyszeń w Kościele, w tym ruchów odnowy Kościoła. Ruchy. są znakiem czasu. Rozkwit ruchów jest widoczny po Soborze Watykańskim II i po Roku Jubileuszowym 2000. Ruchy realizują praktykę Kościoła, przyjętą na Sob. Wat. II, jako komunii – koinonii – wspólnoty. Dowiedzieliśmy się o kryteriach oceny ruchu jako ruchu kościelnego, zagrożeniach na drodze ruchów, dokumentach Stolicy Apostolskiej regulujących życie ruchów. W drugiej sesji wykładowej usłyszeliśmy o: ewangelizacji i parafii. Trzecia sesja dotyczyła synodalności w Kościele ze szczególnym omówieniem ostatniego Synodu o synodalności.

14.12.2024

Wykłady listopadowe

23 listopada br. w WSD w Łomży odbyło się kolejne spotkanie w ramach ITS, by zgłębiać wiedzę i przeżyć spotkanie ze Słowem Bożym. Tym razem ks. dr Zbigniew Skuza prowadził wykłady pod tytułem: „Wprowadzenie do lektury i zrozumienia Pisma Świętego”. Mottem spotkania stały się słowa: „Biblia to jedyna Księga, którą czytamy w obecności Autora”. Ks. Zbigniew ze wzruszeniem mówił o spisanej i żywej historii zbawienia – Bóg przeszedł pośród nas w szacie Mądrości!

23.11.2024

Wykłady październikowe

Za nami kolejne wykłady w Instytucie Trójcy Świętej prowadzone przez Księdza dr Marka Studenskiego:„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was”. (1 P 5,7) Jak to zrobić? W kontekście lęków człowieka współczesnego, szczególnie mocno wybrzmiała prawda, że Bóg wchodzi w nasze życie takie, jakie mamy i zaczyna działać. Opatrzność Boża zawsze przychodzi na czas i w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Zostało wypowiedzianych wiele słów budujących ufność człowieka wobec Boga, który działa tu i teraz. Im bardziej zaufasz Bogu, tym więcej otrzymasz.

27.10.2024

Pierwszy wykład za nami

Za nami pierwsze wykłady prowadzone przez wybitnych teologów: ks. prof. dr hab. Witolda Kaweckiego oraz ks. prof. dr hab. Dariusza Kowalczyka. Spotkania te stanowiły wyjątkową okazję do głębszego zrozumienia fundamentalnych aspektów naszej wiary. Prelegenci poruszyli kluczowe pytania: "Dlaczego warto studiować teologię?", "Dlaczego Trójca Święta?", oraz "Czy nie byłoby łatwiej wierzyć w Boga jednoosobowego?". Te wykłady są początkiem nowej, głębokiej podróży do samego źródła Bożej Mądrości, w której możemy odkryć prawdziwe znaczenie naszej wiary. Zrozumienie tajemnicy Trójcy Świętej nie tylko umacnia nasze życie duchowe, ale również sprawia, że nasze chrześcijaństwo staje się dojrzalsze, bardziej świadome i autentyczne. Jest to zaproszenie do odkrywania wiary bardziej świadomie, by mogła stać się nie tylko teoretycznym przekonaniem, ale rzeczywistością, która przemienia nasze życie.

29.09.2024

ITS - Zaczynamy!

Uroczystość Inauguracji Instytutu Trójcy Świętej - Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego

28.09.2024

Zapraszamy na inaugurację

27.09.2024

Rozpoczynamy rekrutację

Instytut Trójcy Świętej został oficjalnie otwarty! Rozpoczynamy rekrutację i zapraszamy Cię do wyjątkowej podróży duchowej. Zapisz się już dziś i odkryj, co przygotował dla Ciebie Bóg!

28.08.2024

Błogosławieństwo do pracy Instytutu od Kardynała Raniero Cantalamessa

Proszę Boga w Trójcy Jedynego, aby pobłogosławił każdy wysiłek Instytutu w rozpowszechnianiu znajomości i miłości Trójcy Przenajświętszej!
Kardynał Raniero Cantalamessa

Powstanie ITS

Ksiądz biskup Janusz Stepnowski z zainteresowaniem przyjął propozycję nowego dzieła Instytutu Trójcy Świętej, które zrodziło się na podstawie wieloletnich doświadczeń duchowych, formacyjnych i poszukiwań intelektualnych wypracowanych przez Ruch Gloriosa Trinità.

W liście skierowanym do założyciela Ruchu księdza Andrzeja Święcińskiego ksiądz Biskup pisze: „Wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło tworzenia Instytutu Trójcy Świętej Ruchu Gloriosa Trinitá z serca błogosławię. Niech towarzyszy Wam Boża łaska i Chrystusowy pokój”.

Scroll to Top