,,Ewangelia według św. Marka – pierwsze świadectwo o Jezusie i Ewangelia katechumenalna” – wykład dla studentów I roku – ks. dr Zbigniew Skuza – biblista i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

Wykłady dla studentów I roku poprowadził ks. dr Zbigniew Skuza – biblista i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży na temat: ,,Ewangelia według św. Marka – pierwsze świadectwo o Jezusie i Ewangelia katechumenalna”.

            Ks. dr Zbigniew Skuza z charakterystycznymi sobie entuzjazmem i dygresyjnością opowiadał słuchaczom o rodzeniu się Ewangelii zwanej także Ewangelią św. Piotra, stąd też określanej jako „pierwsze świadectwie o Jezusie”. Niezwykle plastycznie przekazywał wiedzę na temat miejsc w Ziemi Świętej, w których rodziła się wiara Apostołów. Zwrócił także uwagę na katechumenalność relacji.

            Ewangelia wg św. Marka jest uważana za najstarszą spośród czterech Ewangelii kanonicznych. Chociaż w Nowym Testamencie umieszczona jest jako druga (po Mateuszu), powstała najwcześniej, prawdopodobnie przed 70 r. n.e.

Przewijanie do góry